Popis
Strategie Ostrov 2040 – Ostrov - Východ
Povrch Země před miliony let formovala horotvorná činnost, po jejím skončení dotvořila tvář krajiny voda, která stékala a stéká po svazích do údolí kde vytváří řeky, potoky a potůčky. Lidé, kteří se zabývají vodním hospodářstvím vědí, že minimálně stejné množství vody jako v korytě vodního toku proudi pod jeho dnem, že člověk je součástí přírody a neporučí větru a dešti.
Také v Ostrově odvádí dešťovou vodu z povodí mezi kopcem za "Vejškovkou" a "Křížkem" bezejmenný potůček. Jeho přirozené koryto bylo z větší části zničeno při výstavbě nové části
Ostrova při budování kanalizační stoky jednotné kanalizace DN 1500 a při zakládání zahrádkářské osady č.1. Voda má na rozdíl od lidí věčnou paměť, proto tam kde bylo koryto potůčku zničeno a zasypáno, nebo zatrubněno proudí voda, která teče do údolí vodonosnými vrstvami a vyvěrá v místech, kde bylo zachováno přirozené koryto potůčku. I v době největšího sucha v roce 2019 a letos teklo v potůčku cca 1-2 l/s vody a tam kde byl potůček zatrubněn (potrubí se časem zaneslo) se vytvářejí mokřady, protože voda si cestu vždy najde. Při dešti se průtok vody v potůčku násobí, při přívalovém dešti je zaplavována účelová veřejná komunikace mezi zahrádkami v celé šířce a v nejnižším místě cesty odtéká do potůčku.
Někteří vědci předkládají veřejnosti teorie aniž by věnovali dost času pozorování přírody. Nemyslím si, že je třeba propadat panice v souvislosti s klimatickými změnami (před třiceti lety předpokládali někteří vědci, že se blíží malá doba ledová a i teď jsou někteří vědci přesvědčeni, že globální oteplování bude za pár let zpomaleno či zcela zvráceno), ale že je třeba zachovat přirozené podmínky pro odtok dešťové vody a snažit se vodu v krajině zadržovat. Pro zadržování vody v krajině jsou v lokalitě Ostrov-Východ ideální podmínky. Pro ochranu krajiny před suchem a povodněmi jsou zdaleka nejefektivnějším i nejlevnějším řešením přírodní toky s okolní nivou, která má velké vsakovací schopnosti. Taková krajina je prostě krásná a pohladí na duši. Již dnes několik uživatelů zahrádek v osadě č.1 kteří mají dar selského rozumu obnovuje a udržuje koryto potůčku, buduje odvodnění údolní cesty, využívá tůňku na trvalém mokřadu na okraji lesa za zahrádkářskou osadou č.1 a byl dokonce obnoven rybníček uprostřed osady č. 1.
Na zástavbu zahrádkářské osady č.1 rodinnými domy byl vypracován projekt Ostrov – Východ. Zpracovatel projektu podcenil geologické a hydrologické poměry v lokalitě, nevhodně trasoval komunikace, nevhodně řešil odvedení dešťových vod a některé parcely pro výstavbu rodinných domů situoval do koryta bezejmenného potůčku.
Pro bezproblémové využití lokality Ostrov-východ doporučuji využít zkušeností předchozích generací které žily v souladu s přírodními zákony. V nejnižším místě údolí vždy poteče voda stékající ze svahů, proto navrhuji obnovit přirozené koryto bezejmenného potůčku, který vede v souběhu s kanalizačním sběračem jednotné kanalizace a ponechat volný koridor, který umožní jejich údržbu a opravy.
Odkanalizavání lokality Ostrov – východ navrhuji řešit oddílnou kanalizací, dešťové vody zaústit do obnoveného potůčku. Komunikace nutné pro přístup k uvažované zástavbě by měly být vedeny po vrstevnicích. Toto řešení vychází z přirozené kvality lokality Ostrov-Východ. Úspěch zástavby tohoto území přinese pouze řešení, které je v harmonii s krajinou a bude přirozeně navazovat na stávající zástavbu.
V Ostrově dne 14. listopadu 2023
Alexander Holý, Jungmannova 1257, 363 01 Ostrov